Grand Theft Auto 6’nın çıkış tarihi neredeyse kesinleşti

Take-Two Interactive Software, Grand Theft Auto 6‘nın 2025 sonbaharında piyasaya sürüleceğini duyurmasının ardından 2025 mali yılı rezervasyon beklentilerini düşürdü. New York merkezli şirketin hisseleri, bu duyurunun ardından uzatılmış işlemlerde %2,5 değer kaybetti. Şirketin tahminlerine göre, yeni oyun çıkış tarihi, analistlerin her yıl milyarlarca dolar satış beklediği bu heyecanla beklenen oyun için büyük bir gelir kaynağı olacak.

Grand Theft Auto 6‘ya ilişkin web sitesi güncellemeleri, yeni ekran görüntüleri ve kapak sanatını içeriyor. Video oyun yayıncısı, 2025 mali yılı rezervasyonlarını 5,55 milyar dolar ile 5,65 milyar dolar arasında beklediğini açıkladı. Bu rakam, önceki 7 milyar doların üzerindeki tahminden oldukça düşük. Take-Two‘nun bu olumsuz tahmini, geçen hafta hayal kırıklığı yaratan Electronic Arts ve Roblox tahminlerinin ardından geldi.

Grand Theft Auto 6’nın çıkış tarihi neredeyse kesinleşti

Take-Two geçen ay iş gücünün yaklaşık %5’ini işten çıkardı ve geliştirme aşamasındaki birçok projeyi iptal etti. Bu hareket, yavaşlayan tüketici harcamalarıyla mücadele eden oyun endüstrisindeki benzer maliyet azaltma planlarıyla uyumlu. Ancak şirket ve analistler, Grand Theft Auto 6‘nın çıkışı ve Gearbox Entertainment’ın satın alınmasıyla gelen yeni oyunların yardımıyla 2025 mali yılından itibaren rezervasyonların hızlanmasını bekliyorlar.

Wedbush Securities analisti Michael Pachter, Gearbox’un Take-Two’ya bu yıl 150 milyon dolar ve 2027 mali yılında 300 milyon dolar ile 400 milyon dolar arasında gelir katkısı yapabileceğini tahmin ediyor. Take-Two CEO’su Strauss Zelnick, şirketin yeni başarı seviyelerine ulaşmaya hazır olduğunu ve 2025, 2026 ve 2027 mali yılları için net rezervasyonlarda ardışık büyüme sağlamayı beklediklerini belirtti.

Şirket, 2027 mali yılına kadar yaklaşık 40 oyun başlığı içeren bir planlamaya sahip olduğunu ve 2025 mali yılında 16 oyun başlığının bulunacağını açıkladı. Wedbush’tan Pachter, Grand Theft Auto 6‘nın çıkışıyla GTA Online’da büyük bir büyüme olacağını söyledi. Take-Two’nun dördüncü çeyrek rezervasyonları %3 düşerek 1,35 milyar dolara geriledi, ancak bu rakam, analistlerin ortalama 1,30 milyar dolarlık tahminini aştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir